ROSSZ VÍZ VAGY JÓ VÍZ?

Gondolja át segítségünkkel, hogy jelenlegi itatási gyakorlata mennyit visz és mennyit hozhat a konyhára.

Írásunk alapján részletesen megismerheti az itatás gazdaságosságát befolyásoló tényezőket. Súlyos pénzeket érő ismeretek birtokába juthat, melyekkel célzottan vizsgálhatja és ha akarja, előnyére változtathatja meg jelenlegi itatási gyakorlatát.

Tehát azt szeretné, hogy az állatai jól teljesítsenek, azaz a legjobban és leggyorsabban gyarapodjanak, szaporodjanak vagy épp más módon termeljenek (pl. tejet).

Ehhez pedig többek között víz is kell. Nem is kevés!

 

Sok-sok víz

Bizonyára hallott már róla, hogy a haszonállatok szervezete (és mellékesen az emberé is) kb. 60-70 %-ban vízből áll. Talán hihetetlen, de a szervezet egészséges működéséhez ilyen sok vízre van szükség. És bizony ezt a vizet folyamatosan cserélni kell.

Hasonló ez a a gépeknél szükséges rendszeres olajcseréhez. Ha szeretné mindenkor a legjobb teljesítményt kapni, akkor folymatosan biztosítania kell a kenőanyagot – az állatoknak pedig a vizet.

- Jó, jó, ezt minden kisiskolás tudja! – mondhatná teljesen joggal.

Az azonban nem mindegy, hogy mikor, hogyan, mennyit és milyen vizet itatunk az állattal. Ezekkel a kérdésekkel rátapintott az itatás alapvető kérdésére: mitől lehet az itatott víz rossz vagy jó?

 

A rossz víz

Mitől lehet az itatott víz rossz? A válasz egyszerűen ez:

A rossz víz pénzt vesz ki az Ön zsebéből.

Nézzük sorra, hogy miként apaszthatja a víz az Ön pénztárcáját.

Mindenekelőtt tekintsük át az állatokat, mint élőlényeket – ha tetszik élő termelési rendszereket – érintő lehetséges gondokat

Állatélettani és egészségügyi szempontok:

A nem kellően tiszta víz betegségek forrása lehet, ami jobb esetben csak állatorvosi költséget jelent, de akár elhulláshoz is vezethet, ezáltal csökkentve az állomány termelőképességét, véső soron a jövedelmezőséget.

Természetesen az állatok bizonyos határok között képesek elvégezni a nem tiszta vízzel a szervezetükre nehezedő (ön)tisztítási feladatokat. Azzal viszont mindenképpen számolni kell, hogy amennyiben az állati szervezet az erőforrásait a megivott vízutótisztítására”, vagy akár kórokozók leküzdésére fordítja, akkor ezt az önnfentartó feladatot a gyarapodás / termelés rovására teszi.

Szerencsére azonban a komolyan szennyezett víz csak a legritkább esetekben jelent valódi gondot. Kis odafigyeléssel ez a hiba könnyen kiküszöbölhető.

A haszonállatok akkor tudnak a legjobban termelni, ha saját igényük szerint ihatnak. Ezért olyan fontos, hogy míg a takarmányozásnál indokolt lehet a korlátozott etetés, addig a felvett táplálék legjobb hasznosulásához fontos, hogy mindig megfelelő mennyiségben tudjon az állat inni. Ha nem jut ’rendesen’ ivóvízhez, hiába etette jól, a hozam elmarad a lehetséges legjobbtól, azaz Ön pénzt veszít.

Előfordulhat az is, hogy bár a víz látszólag tiszta és igény szerinti mennyiségben áll rendelkezésre, de az állat mégis kevéssé szívesen fogyasztja. Épp csak annyit iszik, amennyit muszáj. Természetesen az ilyen csökkent vízfelvétel károsan hat a takarmányfelvevő vagy –értékesítő képességre is, azaz ismét csak az állat termelékenysége csökken, aminek az Ön pénztárcája látja kárát.

Ennek természetesen számtalan oka lehet, de a vizet megvizsgálva lehet, hogy annak színe, szaga vagy íze nem megfelelő, undort keltő az állat számára, esetleg a hőmérséklete nem a legjobb. Ennek ismét csak sokféle oka lehet, de a probléma gyakran visszavezethető az itató tisztaságára.

Ezzel el is érkeztünk a következő lehetséges problémacsoporthoz.


Technikai szempontok:

Az ivóvizet az állatok a legtöbb esetben itatóból kapják. Az itató beszerzése értelemszerűen pénzbe kerül, de az egyszeri beruházási költségen túl van még jónéhány szempont, amit érdemes megfontolnia:

A folymatos vízellátás hiánya takarmány értékesülési problémákhoz vezet, amint arra már kitértünk. Mindemellett figyelemmel kell lennünk az ivóvíz biztosítása jelentette költségekre, mert az olyan itató, amely ereszti a vizet szó szerint apasztja az Ön pénztárcáját.

Az itató várható élettartama meghatározza, hogy Önnek várhatóan mennyi idő múlva kell ismét új itató beszerzésére pénzt fordítania. A nem kellően átgondolt döntés azt eredményezi, hogy adott idő alatt Ön többet költ itatóra, mint szükséges volna.

Sok múlik az itató fizikai behatásokkal szembeni ellenállóképességén is. Az elhelyezés módjától függően az itató ki van téve az állatok, illetve a munkagépek által okozott ütődéseknek. A gyengébb alapanyagból készült itatók (különösen az idő előrehaladtával) nem képesek olyan jól elviselni a normális használat és a véletlen balesetek okozta ütéseket. Az idő előtt használhatatlanná váló itatóval ön rossz vizet itat.

Az itató karbantartásigénye szintén olyasmi, amivel érdemes számolni. Mint minden eszközt, így ezt is célszerű rendszeres időközönként ellenőrizni és elvégezni a szükséges javítási munkálatokat. Amenniyben Önnek gyakran kell ilyesmire időt vagy pénzt fordítania, akkor ön rossz vizet itat.

Az itató tisztításigénye ugyancsak nem elhanyagolható szempont. Az itató kialakításától és elhelyezésétől függően jelentős mennyiségű szennyeződés (pl. föld, takarmány vagy alommaradvány) juthat az ivóvízbe. A korábban már átgondolt egészségügyi és termelékenységi megfontoslásokon túl érdemes a probléma elhárításának többlemunkában is jelentkező vonzatait is szem előtt tartani. Ha gyakran kell az itatót tisztítani, azzal ön rossz vizet itat.

Gratulálok, ha eddig kitartott, akkor valóban tudni szeretné, hogy miként előzheti meg, hogy elfolyjon a pénze!

Lássuk hát, milyen a jó víz, ami Önnek dolgozik!

 

A jó víz

Mitől lehet jó a víz? Gondolom már Ön is tudja az egyszerű választ:

A jó víz pénzt tesz az Ön zsebébe.

Engedje meg, hogy a fenti godolati szálat követve röviden összefoglaljam, mik a jó víz tulajdonságai.

 

Állatélettani és egészségügyi szempontok:

A tiszta víz biztosítása megteremti az optimális feltételeket a szervezet megfelelő működéséhez, lehetővé teszi az állomány tényleges termelőképességének kibontakozását, véső soron javítja a jövedelmezőséget.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

Az igény szerint, bőségesen rendelkezésre álló víznek köszönhetően állatai saját igényük szerint ihatnak. Így a felvett táplálékot képesek a legjobban hasznosítani, hozamuk pedig növekszik.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

A nyári melegben is hűvös, semleges ízű és szagú vizet az állatok szívesen fogyasztják, biztosítva szervezetük számára a magas termelési szinthez szükséges bőséges folyadékbevitelt.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

Technikai szempontok:

A helyesen megválasztott itató vízellátó kapacitása igazodik az állatlétszámhoz. Így minden állat képes a legjobb teljesítményt nyújtani, mert Ön jó vizet itat velük.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

A jó itató télen-nyáron folymatosan biztosítja a megfelelő hőmérsékletű ivóvizet az állatoknak. Az itató elhelyezésétől – kültéri vagy beltéri –, illetve típusától függően ez vagy kizárólag szigeteléssel, vagy szigeteléssel kombinált vízmelegítővel megoldható. Bármire legyen is szüksége, fontos, hogy az itató a lehető legkevesebb energia felhasználásával (Ne feledje a működési költséget!) működjön. Így Ön jó vizet itat az állataival.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

Amennyiben a választott itató jól bírja a használatával járó fizikai igénybevételt, sőt a véletlen balesetek okozta ütéseknek is jól ellenáll, akkor Ön sokáig használhatja. A hosszú élettartamú itató szavatolja, hogy Önnek a lehető legritkábban kelljen itató beszerzésére költenie, tehát jó vizet itathasson állataival.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

Ha az itató kevés karbantartást igényel, akkor Ön az idő- és pénzrabló javítások helyett bármivel foglalkozhat, miközben jó vizet itat az állataival.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

Természetesen minden itatót rendszeresen tisztítani kell. A jó itatót úgy tervezték, hogy a lehető legkevesebb szennyeződés juthasson bele, illetve, hogy a tisztítás könnyen és gyorsan elvégezhető legyen. Természetesen érdemes jól átgondolni az itató elhelyezését is, ezzel is csökkentve az ivóvíz szennyeződésének lehetőségét. Ha mindezt szem előtt tartja, akkor Ön jó vizet itat az állataival.

Ha olyan itatót keres, amivel Jó vizet itathat, itt érdemes szétnéznie, kattintson ide!

Engedje meg, hogy végül röviden összefoglaljam a fentieket!

Ha rossz vizet itat, azzal pénzt vesz ki a saját zsebéből.

Ha jó vizet itat, akkor pénzt tesz a saját zsebébe.

Az állatai akkor hozzák a legtöbbet a konyhára, ha folyamatosan minden állatnak rendelkezésére áll a megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz.

A jól megválasztott itató minden körülmények között gazdaságosan képes ezt biztosítani.

Mit nyerhetnek a jó vízzel az állatok?

- Jobb életfeltételeket

 

És mit nyerhet a jó vízzel Ön?

- Kisebb az összkiadás értékesített termékre – pl. kilogramm húsra vagy liter tejre – vetítve.

- Kisebb az időráfordítás a termékelőállításra.

- Jobban hasznosul a takarmány, javul a termelékenység

azaz

Nagyobb a haszon.

Keresse meg az Önnek leginkább megfelelő itatót! Ha olyat keres, ami nagyon hosszú évekre segíthet Önnek Jó vizet itatni, ne habozzon, nézzen szét itt, kattintson ide!